Co to jest reballing układu grafiki?

Reballing układu grafiki. Co to jest i jak się go wykonuje?

Najprościej mówiąc, reballing jest operacją wylutowania układu BGA oraz przylutowaniu go ponownie, układy BGA są montowane na małych kulkach z cyny które są przylutowane do układu i do płyty głównej laptopa lub karty graficznej.

Zobaczmy jak wygląda reballing na przykładzie.

Mamy więc uszkodzoną kartę graficzną:

Na karcie znajduje się chip Nvidia. Widać czerwony klej którym został przymocowany, przed odlutowaniem chipu należy go usunąć.

Tutaj już bez kleju:

Teraz można zdjąć chip z karty. Robi się to przy użyciu odpowiedniego urządzenia które podgrzewając chip doprowadza do roztopienia cyny pod układem.

Karta razem z odlutowanym układem:

Kolejną operacją jest oczyszczenie układu z cyny:

Teraz na układzie zostaną przylutowane kulki z cyny. Kulki układa się przy użyciu specjalnego sita z otworami w miejscach, gdzie układ ma pola lutownicze, następnie podgrzewa się układ do temperatury przy której kulki roztopią się i przylutują do układu. Kilka ilustracji z tego procesu:

Po przylutowaniu kul, zdjęciu sita i wyczyszczeniu układu mamy gotowy do przylutowania chip:

Po dokładnym wyczyszczeniu karty z resztek cyny można układ przylutować z powrotem.

Po przylutowaniu układu karta jest gotowa do zamontowania w laptopie.

Operacja zakończona powodzeniem, laptop wyświetla prawidłowy obraz.

Oczywiście powyższe ilustracje nie wyczerpują całego procesu, dają jednak obraz na to jak wygląda reballing grafiki.

Reballing stosują serwisy przy różnych problemach z wyświetlaniem obrazu, takimi jak artefakty, obraz podzielony na części, całkowity brak obrazu na ekranie, itp.

Jak długo będzie działał laptop w ten sposób “naprawiony”? Mam nadzieję że jak najdłużej. Jednak reballing w większości przypadków nie jest naprawą laptopa a jedynie czasowym przywróceniem działania. Wiele układów grafiki obarczonych jest wadą fabryczną, skutkującą problemami które pojawiają się najczęściej po około 2-4 latach od zakupu nowego laptopa. W Internecie można spotkać się z opiniami że nie jest to wada a celowy zabieg producentów w ramach “planowego postarzania urządzeń”. Wada jest związana z wewnętrzną strukturą układu i nie jest możliwe jej usunięcie. Cechą szczególną jest fakt że przelutowanie układu ma ogromny wpływ na wnętrze układu gdzie również występują połączenia lutowane, dzięki czemu układ po reballingu pracuje poprawnie. Jednak niemal pewne jest że usterka po jakimś czasie powróci. Lwia część zreballowanych grafik psuje się ponownie w ciągu miesiąca do trzech, nieliczne laptopy działają po reballingu nawet rok i więcej.

Wyjątkowe sytuacje w których reballing jest skuteczną naprawą to takie, gdzie uszkodzeniu uległo rzeczywiście połączenie cynowe układu z płytą główną. Taka usterka może powstać np. na wskutek wstrząsu (upadku, uderzenia laptopa), albo działających przez długi czas naprężeń. Sztywne kulki z cyny bezołowiowej pękają łatwiej niż te z cyny ołowiowej. Jednak cyna zawierająca ołów nie jest stosowana już od dłuższego czasu przez producentów sprzętu.

Takie sytuacje to jednak nie więcej niż kilka procent (a może nawet mniej) wszystkich problemów z grafiką, dlatego warto jednak zainwestować w wymianę układu od razu, zamiast po kilku tygodniach płacić za naprawę ponownie.